Chłodną wiosnę ma wynagrodzić nam ciepłe lato, a przynajmniej tak przewiduje się w prognozach długoterminowych. Co roku wyczekujemy okresu wakacyjnego i liczymy na słońce, ale zmiany klimatyczne powodują, że pogoda naprawdę potrafi zaskakiwać. Istnieje kilka grup mechanizmów, które mają wpływ na zmiany klimatu, który nie pozostaje obojętny pogodzie. Dziś przyglądając się letniej prognozie pogody postanowiliśmy przybliżyć je naszym czytelnikom.
Zmiany klimatyczne – jak je rozpoznać?
Globalna temperatura sukcesywnie wzrasta od 40 lat. Wszystko zaczęło się w latach 60. minionego wieku, gdzie każda kolejna dekada okazywała się dużo cieplejsza od poprzedniczki. Nie jest jednak tak, że wysoka temperatura utrzymuje się jednostajnie. Pogoda cechuje się sporą zmiennością przez co w pojedynczym roku przechodzimy od temperatur poniżej ogólnej tendencji temperatur globalnych po temperatury sięgające dużo wyżej niż przyjęta średnia. Ocieplenie nie posiada jednostajnego tempa wzrostu, dlatego nie jest przez nas na co dzień mocno odczuwalne. Jego skutki dotykają za to mocno natury. W ciągu ostatnich 25 lat osiągamy temperatury kilkakrotnie wyższe niż średnie tempo wzrostu w ciągu minionych 100 lat. Każdy następny rok okazuje się być cieplejszym od poprzedniego. O ociepleniu klimatu naukowcy wnioskują nie tylko z wartości pomiarów temperatur, ale także na podstawie topnienia lodowców, trwałej zmarzliny, czy lądolodów. Proces ten niezmiennie powoduje wzrost poziomu wód w oceanach, gdzie ciepła woda coraz bardziej zwiększa swoją objętość.
Co dokładnie wpływa na zmiany klimatyczne?
Jako jedną z przyczyn podaje się wahania w promieniowaniu słonecznym, tj. samej aktywności Słońca. Na jego powierzchni pojawiają się plamy słoneczne, których z roku na rok jest coraz więcej. Zmieniają się również parametry dotyczące orbity Ziemi zataczanej dookoła Słońca. Wymiana ciepła pomiędzy oceanami, a atmosferą ziemską również nie pozostaje tutaj obojętną. Zmianom podlega także skład ziemskiej atmosfery. Jej nieodłączną częścią stały się gazy cieplarniane w tym nie tylko para wodna, czy dwutlenek węgla, ale również pyły, areozole, metan, podtlenek azotu. Retencja wodna, zmniejszająca się liczba roślinności i wzrost terenów użytkowych kosztem wycinki lasów to zmiany powierzchni ziemskiej, które również mają znaczenie dla zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.
Jaka temperatura czeka nas latem 2021?
Zjawisko ocieplenia globalnego nie oznacza, że nagle ugotujemy się wszyscy w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza. Prognozy pogody na lato 2021 zapowiadają ciepłe i słoneczne miesiące, w których odżyjemy po pandemii koronawirusa. Długoterminową prognozę pogody podaje co roku IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Czerwiec i lipiec 2021 prognozowane są jako miesiące dużo cieplejsze w porównaniu do lat poprzednich. Natomiast sierpień 2021 ma wpisać się w normę z ubiegłych lat. W kwestii opadów również nie musimy obawiać się ulewnych dni, ponieważ zapowiada się że w całej Polsce w okresie letnim powinny one utrzymać się na poziomie normy w porównaniu do poprzednich okresów. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato będzie wynagrodzeniem wobec długiego okresu chłodnej zimy i wiosny. Warto zaplanować urlop na czerwiec lub lipiec, gdzie spodziewamy się wysokich temperatur. Upalne dni będą sprzyjały wakacyjnym wyprawom. Z roku na rok prognozy letnie zmieniają się, co jest dowodem na trwające od lat zmiany klimatyczne. Korzystajmy z przyjemnego lata dopóki możemy się nim cieszyć. Nie wiadomo, jak będzie ono wyglądało za kolejne dziesięć lat.
Zmiany klimatu były i będą, takie gadanie. Nie mamy na to wpływu. A już tym ekoświrom to się już wszystko pomyliło.