Czy w Polsce już niebawem zapomnimy o szlabanach na autostradach? Okazuje się, że to jest bardzo możliwe! Projekt tego rozwiązania trafił pod koniec marca do Rady ministrów w postaci ustawy. Dokument ten miałby doprowadzić do likwidacji szlabanów na państwowych autostradach. To koniec zatrzymywania się przed tzw. bramkami i straty czasu na korki. Z pewnością niejeden kierowca, który przejeżdża przez A2 i A4 zaciera teraz ręce z radości. Jak to rozwiązanie będzie wyglądać w praktyce? Kilka słów o tym w poniższym wpisie.
Większa płynność ruchu i komfort dla kierowców
Pomysł na likwidacje szlabanów należy do Ministerstwa Finansów. Swobodny ruch ma na celu zwiększyć przepustowość krajowych autostrad w Polsce. Nie oznacza to jednak, że wraz z likwidacja szlabanów znikną również opłaty pobierane za przejazdy. Pojawi się System Poboru Opłat Elektronicznych Kas, który ma nazywać się e-TOLL. Jego wprowadzenie to konieczność usunięcia bramek. Teraz opłat będziemy dokonywać elektronicznie i mają one zostać obniżone. Spadek opłat wynika z braku konieczności finansowania wyposażenia oraz personelu, który dotychczas pracował przy bramkach na autostradach.
Jak będzie działał system płatności e-TOLL?
Nowoczesna metoda opłat za przejazd przez państwową autostradę automatycznie po zalogowaniu do bezpłatnej aplikacji mobilnej e-TOLL. Aplikacja ta udostępnia wszystkie dane kierowcy. System ma zostać uruchomiony już w tym miesiącu dla pojazdów ciężkich! Chcąc zarejestrować się w e-TOLL nie trzeba podawać rozbudowanych danych, czy zawierać umów z dostawcą systemu. Korzystając z możliwości geolokalizacji pojazdów w e-TOLL będą wydawane bilety elektroniczne. Ich opłacenie będzie odbywało się za pomocą Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego. Każdy kierowca, który wniesie opłatę elektroniczną będzie otrzymywał specjalne ,,pasy wjazdowe i wyjazdowe’’ na autostradzie.
Powstanie możliwość wykupienia biletu autostradowego online, który będzie przysługiwał pojazdom do 3,5 ton. Jego okres obowiązywania i odcinek autostrady, na jakim będzie mógł poruszać się kierowca będzie trzeba określić podczas zakupu. Bilet ten będzie można wydrukować lub pokazywać na ekranie telefonu po zakupieniu na stacji paliw. Przy zakupie będzie trzeba podać jedynie dowód rejestracyjny samochodu.
Co stanie się, gdy zapomniesz o konieczności opłaty?
Unikanie uiszczenia opłat będzie groziło karą. Obowiązek ich ponoszenia będzie spoczywał na właścicielach pojazdów, a także na ich użytkownikach. Na autostradach pojawią się specjalne kamery określane jako OCR. Dzięki nim w każdej chwili będzie można dokonać rozpoznania tablic rejestracyjnych poszczególnych samochodów poruszających się po państwowych autostradach. Brak opłaty będzie oznaczał konieczność poniesienia kosztów dodatkowych w postaci naliczanej dopłaty. Można jej uniknąć , jeśli w ciągu 72 godzin od przejazdu autostradą faktycznie wniesiemy opłatę elektroniczną.
Na autostradach kontrolę będą również pełnili policjanci, a także funkcjonariusze Służy Celno-Skarbowej i Inspekcja Transportu Drogowego. Jeżeli osoby te trafią na pojazd, który będzie poruszał się autostradą bez wcześniejszego wniesienia opłaty to kierowca będzie karany mandatem. Dlatego od początku wprowadzenia tych zmian w krajowym ruchu drogowym nie warto ryzykować.
Opłaty u nas na autostradach to jakieś nieporozumienie. Mamy najdroższe drogi na świecie a A2 to chyba rekord Guinesa.