elektryczne samochody

Czy elektryczne samochody są przyszłością motoryzacji?

Elektryczne samochody posiadają zerową emisję spalin i są odpowiedzią na obecny kryzys klimatyczny, zwłaszcza jeśli mowa o zanieczyszczeniach w dużych ośrodkach przemysłowych. To właśnie tam w głównej mierze transport odpowiada za niską jakość powietrza. Co więcej, elektryki są ciche, więc nie przyczyniają się do zanieczyszczenia przestrzeni miejskiej hałasem. Dodatkowo trwają intensywne badania nad mocniejszymi bateriami, dzięki którym auta te będą mogły przejeżdżać dłuższe dystanse.

Specyfika budowy i korzyści z niej wynikające 

Elektryczne samochody mają bardzo prostą budowę, a ich silniki rzadko ulegają awariom i dobrze funkcjonują nawet przy bardzo niskich temperaturach. W konstrukcji samochodu nie ma podzespołów: filtrów, układu wtryskowego, sprzęgła czy cylindrów z samochodu spalinowego. Dzięki temu ich naprawa i serwis wymagają dużo mniejszych nakładów i nie są skomplikowane. 

Elektryczne samochody i ich rosnąca popularność 

Jeśli chodzi o Europę, to aktualnie około 2% nowo rejestrowanych aut ma napęd elektryczny i liczba ta ciągle rośnie. W Polsce na cały kraj przypada aktualnie około 25.000 takich samochodów. Niezaprzeczalnie wpływ na ilość inwestycji w elektryki ma oferowana przez państwo infrastruktura. Kraje skandynawskie mogą pochwalić się najwyższym odsetkiem elektrycznych samochodów. Posiadają rozbudowaną sieć punktów ładowania elektrycznego. Mimo rosnącej popularności, w Polsce niewielu sprzedawców decyduje się na posiadanie elektrycznych samochodów w salonie. 

elektryczne samochody

Wysoka cena aut i perspektywy obniżek 

Elektryczne samochody są drogie – najdroższe to koszt około 400 tys. zł, za najtańszy model trzeba zapłacić 130 tys. zł i nadal nie jest to cena konkurencyjna w porównaniu z autami spalinowymi. Jednak w związku z coraz większą popularnością i rosnącą dostępnością, ceny aut będą spadały. Dodatkowo, do obniżki cen przyczynia się też polityka wielu europejskich państw. Władze coraz częściej decydują się wprowadzać nowe podatki od aut spalinowych. Istniejące dopłaty do zakupu aut elektrycznych i różnego rodzaju przywileje, tj. darmowe parkingi w mieście, dedykowany dla elektryków pasy na autostradach są kuszące. Według niektórych prognoz, już w przeciągu 4 najbliższy lat cena obu rodzajów aut ulegnie zrównaniu. Tymczasem nie tylko cena nowego modelu ma znaczenie. W grę wchodzi również eksploatacja samochodu, gdzie w porównaniu z samochodami spalinowymi elektryki są tańsze.

Elektryczne samochody a kontrowersje związane z użytkowaniem 

Mimo wielu korzyści wynikających z posiadania elektrycznego samochodu, nie cichną obawy. Są one związane z produkcją i magazynowaniem śmieci po zużytych częściach, a w głównej mierze bateriach. Ta część auta zużywa się po około 8 latach standardowego użytkowania. Mimo ciągle trwających badań nad ich żywotnością, wymiana na nową jest konieczna. A jak wiadomo recykling zużytych akumulatorów nie jest ekologiczny. Dodatkowo produkcja energii, którą wykorzystuje samochód, ciągle pochodzi głównie ze źródeł nieodnawialnych. Być może trend w stronę wykorzystywania zielonej energii i inwestycje w badania nad możliwymi sposobami recyklingu baterii sprawią, że samochody elektryczne staną się jedynym słusznym wyborem w kwestii transportu.

Obecnie wszędzie poszukujemy oszczędności. Odczuwalny wzrost cen sprawia, że racjonalizujemy codzienne zużycie energii. Sprawdź TUTAJ, jak możesz zaoszczędzić pieniądze.

Jeden komentarz do “Czy elektryczne samochody są przyszłością motoryzacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *