Podwyżki cen w sklepach już nawet nas nie dziwią, chociaż cały czas musimy znajdować sposoby na oszczędzanie. Łatwo jest usunąć z domowego budżetu wydatki, które nie są konieczne – takie jak wszelkiego rodzaju wyjścia na miasto, jedzenie poza domem czy wycieczki. Jednak są też wydatki, których nie da się całkowicie usunąć. Trzeba zatem nauczyć się oszczędzać to, za co musimy zapłacić.
Czy da się oszczędzić na rachunkach za prąd?
W górę nieustannie idą rachunki za prąd. A to jeden z wydatków, z którego po prostu nie możemy zrezygnować. Korzystamy z energii codziennie – rano wstajemy, a nasz telefon jest już naładowany, bo wieczorem go podłączyliśmy. Zapalamy światło, wstając zimą wcześnie rano, bo jest jeszcze ciemno. Następnie gotujemy wodę na herbatę w czajniku elektrycznym, w łazience prostujemy włosy… Do tego wszystkiego niezbędny jest prąd. Jak zatem ograniczyć jego używanie, aby rachunki nie okazały się dla nas zbyt wysokie? Są na to łatwe sposoby, które możesz wprowadzić w życie już dziś, a przy okazji powiedzieć nich swoim domownikom, abyście razem zaczęli oszczędzać prąd.
Sposoby na oszczędzanie na prądzie
Zamiast zapalać światło, wykorzystuj to wpadające przez okno!
Co prawda w okresie letnim często zasłaniamy okna po to, aby wnętrza nie nagrzały się za bardzo. Wieczorem, kiedy słońce zaczyna zachodzić, zapalamy światło, a okna nadal są zasłonięte. Wykorzystaj to, że słońce nie jest już tak ostre – odsłoń rolety czy zasłony, wpuść światło słoneczne do wnętrza, zamiast zapalać lampę!
Zawsze pamiętaj o wyłączaniu światła
Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się wyjść z łazienki w nocy, a rano orientowałeś się, że światło było cały czas zapalone. Być może wyszedłeś do pracy, nie gasząc światła w pokoju, albo radia w kuchni. Teraz wyobraź sobie, jak dużo mógłbyś zaoszczędzić, gdybyś nigdy więcej nie zapomniał zgasić światła tam, gdzie nie jest ono potrzebne. Jesteś sam w domu, odpoczywasz w sypialni? Sprawdź, czy w kuchni i salonie nie są zapalone światła.
Zawsze gotuj potrawy pod przykryciem
Gotowanie pod przykryciem sprawia, że potrawa szybciej nabiera pożądanej temperatury – szybciej się dusi, gotuje czy smaży. Dlatego, jeśli używasz płyty indykcyjnej, zadbaj o to, aby zawsze gotować dania z pokrywkami. Chyba że przepis wyraźnie nakazuje inaczej – nie chcesz przecież stracić na zmarnowanym jedzeniu!
Zawsze wyłączaj z kontaktu sprzęt, którego nie używasz
Nie oglądasz akurat telewizji, nie jest potrzebny Ci naładowany laptop? Odłącz kable od gniazdka! To samo tyczy się mikrofali, tostera, konsoli. Wielu z nas nie jest przyzwyczajonych do tego, aby zawsze odłączać każdy sprzęt z gniazdka. Jednak świecące w nich diody także przecież świecą dzięki prądowi z gniazdka! Dlatego wypracuj w sobie nowy nawyk – zawsze odłączaj od kontaktu to, czego nie używasz. Nie podłączaj także telefonu na noc. Po co ma czerpać prąd przez osiem godzin, kiedy do naładowania potrzebne są dwie godziny?
Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, kiedy są pełne
Po co uruchamiać zmywarkę dwa razy dziennie, a pralkę każdego dnia, kiedy w zmywarce są dwa talerze i trzy szklanki, a w pralce dwie pary bielizny i jedna koszulka? To także marnotrawstwo energii. Uruchamiaj te sprzęty tylko wtedy, kiedy są zapełnione. Przez to zmniejszysz częstotliwość ich używania, tym samym zmniejszając wysokość swoich rachunków za prąd.
Te kilka nawyków, jeśli wprowadzisz je w życie już dziś, mogą realnie wpłynąć na zmniejszenie wysokości Twoich rachunków za prąd. Nie tylko Twoja kieszeń podziękuje Ci za mądre gospodarowanie energią, ale także planeta! Bycie eko jest dzisiaj naprawdę cenione – ty także możesz być, w bardzo prosty sposób.
Wysokie za prąd, za chleb, za czereśnie, za paliwo, za węgiel. Kredyty w górę, niech rozdają jeszcze więcej, inflacja będzie i 50%