Oszuści w internecie

Uwaga na oszustów w Internecie!

Obecność w sieci daje nam szereg korzyści, ale skrywa również wiele zagrożeń. Jednym z nich są oszustwa internetowe, które niejednej osobie przysporzyły sporo kłopotów. Oszuści działający w sieci stają się coraz sprytniejsi, przez co ich ofiarami często padają niczego nieświadomi użytkownicy. Jeżeli nie chcesz dać się oszukać to koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis. Dziś przyglądamy się kilku najczęstszym typom oszustw, które zdarzają się bez względu na czas i miejsce.

Niebezpieczne maila

Posiadanie poczty elektronicznej to dziś konieczność. Bez niej bardzo trudno jest załatwić wiele spraw. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że mają miejsce oszustwa mailingowe, w które nie należy dać się wciągnąć. Zdarza się, że na skrzynkę mailową w folder spam wpadają wiadomości o bardzo dziwnej treści. Nigdy nie otwieraj poczty od adresów, których nie znasz. Nie klikaj też w podsyłane, podejrzane linki. Takie działanie może sprowadzić na Ciebie niepotrzebne kłopoty. Wirusy na komputerze, wyczyszczenie konta bankowego, kradzież danych z dysku – to tylko kilka pierwszych wyłudzeń i szkód, które mogą spowodować oszuści internetowi wykorzystujący skrzynki mailowe. Tego typu cyberprzestępstwo należy zgłaszać na policje bez względu na to, jak długo może trwać proces egzekwowania Twoich praw. Dzięki takiej reakcji przyczynisz się do zakończenia czyjeś działalności przestępczej i być może ochronisz tysiące innych osób.

Uwaga na internetowe randki

Czy słyszałeś już o oszustwach matrymonialnych? W sieci znacznie łatwiej ich dokonać niż w codziennej rzeczywistości. Płatności internetowe są bardziej ryzykowne niż płacenie banknotami czy bilonem. Jeśli otrzymasz kiedyś na swoją skrzynkę e-mail podejrzaną propozycje matrymonialną uważaj. Może w niej pojawić się prośba o dokonanie niemałej transakcji w ramach pożyczki. Nierzadko zdarzają się przypadki, w których dochodzi do kradzieży różnych przedmiotów z mieszkania, jeżeli ofiara tego typu oszustwa daje się wciągnąć w podejrzaną relacje.

Oszustwa agencji reklamowych

Zdarzają się agencje, które oferują możliwość stawiania stron internetowych rozmaitym podmiotom. Mimo wykonania niebanalnej witryny wprowadzają swoich klientów w błąd i naciągają na niemałe kwoty. Nierzadko domena, na której stawiana jest strona pozostaje własnością agencji .Klient niczego nie świadomy podpisuje z nią umowę, która zobowiązuje go do opłacania wysokiej stawki za obsługę techniczną i informatyczną strony. Pamiętaj, że stawiając portal to ty musisz być bezpośrednim właścicielem jego serwera i domeny. W przeciwnym wypadku dasz się nieźle naciągnąć i oszukać.

Media społecznościowe i kradzież tożsamości

Cyberataki zdarzają się również na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, czy LinkedIn. Haker mając dostęp do Twoich danych osobowych może włamać się na konto osobiste i narobić niezłego bałaganu. Wysyłanie do Twoich znajomych wiadomości z prośbą o przelew konkretnej sumy pieniędzy na wskazany w niej numer konta to tylko jedna z wielu nieuczciwych praktyk. Zdarzają się również różne formy szantażu i ośmieszanie np. przez wysyłanie kompromitujących filmów lub zdjęć do bazy Twoich kontaktów. Unikniesz takiej sytuacji tylko wtedy, gdy zabezpieczysz swoje konto w social mediach dwuskładnikowym uwierzytelnieniem dostępu oraz bardzo silnym hasłem. Warto dodatkowo wgrać na Twoje urządzenia (komputer i telefon) oprogramowania antyszpiegowskie i antywirusowe. Dzięki temu znacznie utrudnisz kradzież swojej tożsamości.

Oszukane oferty pracy

Pierwszym miejscem, gdzie szukamy dziś interesującej oferty pracy jest Internet. Dawniej były to gazety i słupy ogłoszeniowe. Jednak nawet wtedy czyhało na nas niebezpieczeństwo oszustwa. W końcu nigdy nie wiesz z kim będziesz rozmawiać. Najbardziej ryzykownymi są oferty pracy zagranicą. Tutaj często pada propozycja bardzo atrakcyjnych zarobków. Niedoświadczone osoby w pierwszym kontakcie są gotowe podać wszystkie swoje dane z kontem bankowym i numerem dowodu osobistego łącznie. Cyberprzestępca bardzo dobrze je wykorzysta na swoją korzyść. Nie warto być zbyt ufnym. Wrażliwe dane należy przekazywać pracodawcy dopiero po rozmowie rekrutacyjnej, gdy wiemy dla kogo będziemy pracować i gdzie. Pamiętaj chroń swoje bezpieczeństwo i uważaj na to komu powierzasz dane wrażliwe. W sieci łatwiej je ukraść niż można sądzić.

Jeden komentarz do “Uwaga na oszustów w Internecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *