We wtorek, 11 lipca 2023 roku w Rzeszowie doszło do ogromnej tragedii. Trzyletni chłopczyk przebywający w jednym z rzeszowskich żłobków zakrztusił się winogronem. Pomimo wysiłku opiekunek i przybyłych na miejsce zdarzenia ratowników medycznych, dziecka niestety nie udało się uratować. Tragedia ta pokazuje jak ważne jest szerzenie wiedzy na temat tego, w jaki sposób zapobiegać zakrztuszeniom u najmłodszych.
Dlaczego małe dzieci są narażone na zakrztuszenie?
Małe dzieci, ze względu na to, że dopiero uczą się prawidłowo gryźć i żuć są wyjątkowo narażone na zakrztuszenie się pokarmami. Niestety, najmłodsi bardzo często dekoncentrują się w trakcie spożywania posiłków. Niekiedy proces jedzenia jest przerywany spontanicznym płaczem lub śmiechem, co niestety zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa. Jak zapobiegać zakrztuszeniom? Zagrożenie zakrztuszeniem wzrasta również wtedy, gdy dziecko bawi się z innymi w trakcie jedzenia. Bieganie, skakanie czy wykonywanie innych gwałtownych ruchów podczas spożywania posiłków zawsze będzie wiązało się ze znacznie podwyższonym ryzykiem wypadku. Mowa tu zresztą nie tylko o zadławieniu, ale również o jakichś urazach. Dlatego też, należy podjąć wszystkie możliwe działania mające na celu przeciwdziałanie zakrztuszeniom u najmłodszych. Nie bez powodu mówi się przecież, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.
Jak zapobiegać zakrztuszeniom, czyli jak zminimalizować ryzyko?
Każdy rodzic oraz opiekun małego dziecka powinien dysponować wiedzą na temat tego, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zakrztuszenia u dziecka. W trakcie spożywania posiłku, malec powinien skupiać się tylko i wyłącznie na tej jednej czynności. To nie jest zatem dobra pora na opowiadanie bajek czy rozśmieszanie malucha. Nie dopuszczajmy również do tego, aby dziecko bawiło się z innymi w trakcie jedzenia. Pilnujmy także tego, aby nie karmić dziecka kolejną porcją pożywienia, jeśli ma pełną buzię. Upewnijmy się co do tego, że malec pogryzł i przełknął zaserwowaną mu porcję. Dzieciom należy podawać wyłącznie takie posiłki, które są w stanie bezpiecznie spożyć. Jeśli na przykład serwujemy malcowi parówkę, pokrójmy ją na mniejsze kawałeczki. W przypadku owoców z pestkami, takich jak chociażby winogrono, przed podaniem ich dziecku, nasiona trzeba usunąć. Krój winogrona w taki sposób, aby redukować ryzyko zakrztuszenia. Tej samej zasady należy przestrzegać w przypadku innych owoców.
Jak postępować, gdy do zakrztuszenia dojdzie?
Wiedza na temat przeciwdziałania zakrztuszeniom jest niezwykle ważna i powinni dysponować nią zarówno rodzice, jak i opiekunowie malca. Nie wolno jednak pomijać kwestii pierwszej pomocy. Jeżeli już do zadławienia dojdzie, musimy przecież wiedzieć jak postępować, by zwiększyć szanse na uratowanie dziecka. Przede wszystkim, jeśli zauważymy że dziecko się krztusi, zachowajmy spokój. Na szczęście, dość prawdopodobne jest to, że dziecko zacznie kaszleć i pozbędzie się ciała obcego ze swoich dróg oddechowych. Jeśli jednak malec nie kaszle, robi się siny i zaczyna się dusić, należy przystąpić do konkretnych działań. W przypadku zachowania przytomności, trzeba kilkukrotnie uderzyć malca w okolicę między łopatkami. Jeżeli to nie pomoże, w przypadku niemowląt należy przystąpić do uciśnięć klatki piersiowej, a w przypadku starszych dzieci do ucisku nadbrzusza. Jeśli jednak dziecko nie jest przytomne lub nasza pomoc nie przynosi efektów, koniecznie rozpocznijmy resuscytację i wezwijmy karetkę.