Media obiegły zdjęcia płonących terenów południowo-zachodniej Francji. Tysiące osób zostało ewakuowanych z miejsc zamieszkania, hektary lasu trawi pożar. Ogień rozprzestrzenia się w szybkim tempie, niszcząc po drodze wszystko, co spotka. Francuscy strażacy od lipca próbują uporać się z pożarami, które potęguje susza i wszechobecne w Europie wysokie temperatury. W pomoc Francji zostały zaangażowane również polskie jednostki. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej powołała dwa modułu GFFFV, które na dniach zostaną oddelegowane do pomocy w walce z pożarem.
Pożar we Francji, który trwa od lipca
Jak przekazują lokalne media, do tej pory nie udało się opanować pożaru. Ogień trawi tysiące hektarów lasu, rozprzestrzeniając się w zastraszającym tempie. Tymczasem dyrektor straży pożarnej departamentu Żyronda zaznacza, że sytuacja jest krytyczna, a niesprzyjające warunki pogodowe znacząco utrudniają akcję gaszenia pożaru. Co więcej, specjaliści już prognozują, że skutki tego wydarzenia okażą się dla Francji wyjątkowo trudne. Burmistrz miasta Hostens uważa je za katastrofę nie tylko ekologiczną, ale również ekonomiczną. Od lipca pożary regularnie nawiedzają południowo-zachodnie tereny Francji, niosąc za sobą ogromne straty finansowe. Jednocześnie nie wspominając o cierpieniu ludzi i zwierząt. Dziesiątki tysięcy hektarów lasu zostały doszczętnie spalone w wyniku pożarów na skutek zmian klimatycznych.
Przyczyny pożaru
Jak wskazują specjaliści, przyczyną obecnego pożaru mogło być niedostateczne wygaszenie poprzednich, lipcowych podpaleń. Żar pogrzebany pod warstwą torfu, na skutek ekstremalnej suszy i niesprzyjających warunków atmosferycznych wzniecił pożar. Nie pozostawia wątpliwości, że zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, będą skutkowały coraz częstszym pojawianiem się anomalii pogodowych i katastrof ekologicznych.
Loara przypominająca pustynię – skutek pożaru?
Francja od dłuższego czasu zmaga się z najwyższymi w historii temperaturami, skutkującymi występowaniem ekstremalnej suszy. Internet obiegły dziś zdjęcia Loary – najdłuższej rzeki we Francji. Długotrwały brak wody będzie prowadził do tragicznej w skutkach suszy, rzutującej na faunę, florę oraz na człowieka. Ponadto, na chwilę obecną ponad stu francuskim gminom kończy się woda pitna. Sytuacja we Francji, w Europie i na całym globie pokazuje, że przyczyną katastrof ekologicznych jest niszcząca przyrodę działalność człowieka. Tymczasem, to ostatni moment, w którym jako ludzkość możemy obrócić bieg planety i sprawić, że następne pokolenia będą żyły w świecie bez anomalii pogodowych.

Jeden komentarz do “Pożar we Francji – ogień trawi tereny Żyrondy”